Drewno nie należy do materiałów łatwych w obróbce, zwłaszcza jeśli chodzi o jego szlifowanie. Dlatego też właściwy wybór odpowiedniego urządzenia jest tu kluczowy. W odróżnieniu od szlifierek ręcznych, stoły szlifierskie do drewna są maszynami nieporównywalnie wygodniejszymi i zdecydowanie bardziej komfortowymi w codziennym użytkowaniu. Obecnie firmy branżowe oferują szeroki wybór tych urządzeń, różniących się między sobą nie tylko ceną, ale przede wszystkim parametrami technicznymi oraz posiadanymi funkcjami. Jakie cechy powinien posiadać stół szlifierski? Na co należy zwrócić uwagę przy jego wyborze? Zapraszam do lektury i poznania odpowiedzi na postawione pytania.
Jakie cechy powinien posiadać stół szlifierski?
Do profesjonalnej obróbki drewna potrzebny jest wysokiej jakości specjalistyczny sprzęt. Przy niewielkich pracach możemy skorzystać ze szlifierki ręcznej, ale do obróbki materiałów o dużych gabarytach odpowiednim rozwiązaniem jest stół szlifierski, który stanowi dobrą inwestycję na lata. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto sprecyzować wszystkie potrzeby i oczekiwania, jakie powinno spełniać to urządzenie, aby dokonać optymalnego wyboru.
Najlepszą opcją jest maszyna posiadająca własny wentylator oraz filtry kieszeniowe, odseparowujące pył już w stole szlifierskim. Oczyszczone w ten sposób powietrze jest za pomocą wentylatora kierowane do części nawiewnej, która znajduje się nad powierzchnię roboczą stołu wyposażoną w drugi stopień filtracji, czyli filtr sufitowy. Jego zaletą jest proces cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu szlifierni przeprowadzany bez strat ciepła. Nie ma też potrzeby podłączania go do układu centralnego odciągu czy odpylaczy mobilnych.
Na co należy zwrócić uwagę podczas ich zakupu?
Profesjonalne i kompletne stoły szlifierskie do obróbki drewna wyposażone są nie tylko w filtry, ale również w wentylator promieniowy, piny i uchwyty do montażu detalu. W celu usprawnienia wykonywanych czynności należy doposażyć je w pojemną metalową szufladę, pozwalającą na bieżące i efektywne segregowanie odpadów ze względu na ich wielkość. Przy wyborze optymalnego systemu filtrującego warto zadbać o to, aby ciśnienie wytwarzane przez odciąg wiórów zapewniało sprawne oczyszczanie pyłów na maksymalnym poziomie 99,9%.
Istotnym elementem są mocowania pneumatyczne, dzięki którym możliwe jest unieruchomienie opracowywanego materiału i jego swobodna obróbka.
Dobrej jakości stół szlifierski powinien posiadać również funkcję odciągania pyłu, który gromadzi się na stole w procesie obróbki i powinien być usuwany przez specjalne otwory. Przystosowane do tego celu gromadzące go szuflady, łatwo można po zakończonej pracy wyjąć i opróżnić, przygotowując w ten sposób stół do kolejnego użycia. Przed jego zakupem warto także sprawdzić, jaki ciężar jest w stanie utrzymać.
Również sprawdzenie opinii o producencie pozwoli nam na wybór poprawnie działającego urządzenia wysokiej jakości.
Comments are closed.