Piła jest narzędziem przeznaczonym do dzielenia różnych materiałów na mniejsze fragmenty. Ostrze – w zależności od rodzaju piły, wprawiane jest w ruch za pomocą mięśni lub energii elektrycznej, parowej czy wodnej. Piła składa się z zębatego ostrza zwanego brzeszczotem, który jest wykonany ze stali. Ostrze może być napięte w ramie lub zaopatrzone w jeden, lub dwa uchwyty, które służą do jego poruszania. Wyjątek stanowią piły tarczowe, gdzie zęby umieszczone są na obwodzie tarczy. Piła służy do przerzynania materiałów takich jak drewno, kamień, metal i innych ciał stałych. Kształt jej zębów jest różny, w zależności od obrabianego materiału, kierunku cięcia i wymaganej precyzji cięcia. Zęby mogą być klinowate, łukowate lub kwadratowe – bez względu na kształt, wszystkie zęby stanowią jedną całość z brzeszczotem. Aby zmniejszyć ich tępienie, poddaje się je procesowi miejscowego hartowania.
Charakterystyka i przeznaczenie pił
Jeszcze kilkaset lat temu wykorzystywano tylko modele ręczne piły. Szybko jednak pojawiły się wersje zmechanizowanych urządzeń tnących. Współcześnie z modeli ręcznych najczęściej wykorzystywane są ramówki – do przerzynania wzdłużnego kłody na deski i forniry, czopnice – do precyzyjnego cięcia włókien, krawędziówki – do zgrubnego przerzynania wzdłużnego, płatnice – do cięcia precyzyjnego wzdłuż włókien oraz otwornice – do wyrzynań krzywoliniowych. W warunkach warsztatowych oraz przemysłowych stosowane są urządzenia zautomatyzowane, których największymi zaletami są duża wydajność i wysoka precyzja przecinania. Ze względu na konstrukcje, dzieli się je na piły tarczowe, taśmowe, łańcuchowe, traki, wyrzynarki oraz piły szablaste. Wśród pił mechanicznych szczególną grupę stanowią wielopiły, przystosowane do jednoczesnego wykonywania wielu cięć.
Cechy wielopiły
Wielopiła to urządzenie tnące, o konstrukcji tarczowej. Wyposażona jest w kilka elementów tnących, a dzięki swojej złożonej konstrukcji pozwala na jednoczesne wykonywanie kilku równoległych cięć. Ich główną zaletą jest przyspieszenie procesu wstępnej obróbki, bez konieczności kupowania kilku urządzeń. Cechą charakterystyczną wielopiły jest system regulacji ustawień tarcz, który pozwala na precyzyjne programowanie grubości uzyskanych elementów. Specjalne tuleje dystansowe umożliwiają regulację odległości pomiędzy ostrzami. To rozwiązanie szczególnie przydatne, gdy trzeba grubą belkę podzielić na cieńsze deski lub listwy. Wielopiły, czyli maszyny do przecinania wieloliniowego najlepiej sprawdzają się przy wycinaniu listew, desek oraz wszystkich innych większych elementów drewnianych. Stosuje się je przede wszystkim w tartakach, zakładach produkcyjnych i rzemieślniczych, których produkcja związana jest z drewnem.
Wielopiła to maszyna wymagająca podczas wykonywania pracy stosowania odpowiednich elementów. Wysokiej jakości części gwarantują bezpieczną pracę oraz precyzję działania. Aby maszyna działała bez problemów, warto również zadbać o jej prawidłową konserwację i czyszczenie.
Comments are closed.