Technologie obróbki drewna opierają się na rozwiązaniach stosowanych w innych branżach. Wśród urządzeń dobrze znanych z innych gałęzi przemysłu znajdują się te z zakresu optoelektroniki. W tartakach i zakładach stolarskich coraz częściej w użyciu są zarówno lasery liniowe, jak i projektory laserowe. Te drugie okazują się szczególnie przydatne przy przygotowywaniu złożonych konstrukcji drewnianych. Przekonajmy się, czym są i sprawdźmy, do czego mogą posłużyć.
Czym są projektory laserowe?
Projektory laserowe to urządzenia, które są w stanie wyświetlić obraz będący odbiciem dowolnej grafiki wektorowej przygotowanej w jednym z popularnych programów klasy AutoCAD służących do projektowania np. zapisany w pliku dxf. Używają w tym celu światła zielonego, które jest dobrze widoczne na większości materiałów, w tym drewna, a przy tym może być prawidłowo widziane także przy dość intensywnym oświetleniu naturalnym (np. przy dużym nasłonecznieniu) albo sztucznym (choćby wewnątrz hali z zamontowanymi oprawami LED dającymi znaczne natężenie światła). Bardzo dokładny proces kalibracji daje możliwość precyzyjnego określenia odległości urządzenia od płaszczyzny roboczej, a także na ustawienie lokalizacji używanych stołów roboczych.
Do czego służą projektory laserowe?
Projektory laserowe dają możliwość wyświetlenia dowolnych konturów w naturalnych rozmiarach na wybranej powierzchni roboczej. Sprawdzą się więc przy wszelkiego rodzaju zadaniach związanych z obróbką drewna oraz pracami montażowymi przy konstrukcjach drewnianych. Można z nich korzystać choćby podczas przygotowywania więźby dachowej, schodów, a także prefabrykatów do domów szkieletowych. Pomogą przy planowaniu wykorzystania materiału czy ustalaniu położenia elementów montażowych m.in. płytek kolczastych.
Comments are closed.