Obecnie sposoby lakierowania są bardzo zróżnicowane. Spotkać można lakiernie różnego typu, które specjalizują się w nakładaniu konkretnego rodzaju powłok lakierniczych. Nie ma w tym nic dziwnego, przecież różne elementy ze względu na materiał zastosowany do ich produkcji albo też swoje gabaryty, mogą wymagać zastosowania zupełnie innej technologii lakierniczej. Dziś skupimy się na tym, jak działa tak zwana lakiernia sucha.
Metody lakierowania
Ogólnie wyróżniamy dwie metody lakierowania wszelkiego rodzaju przedmiotów czy też całych elementów. Pierwsza metoda to nanoszenie farb ciekłych. Proces malowania w ten sposób polega na nanoszeniu farby na elementy w strumieniu sprężonego powietrza. Cząsteczki farby, przyklejając się do malowanej powierzchni, tworzą warstwę ochronną, antykorozyjną albo też dekoracyjną. Po malowaniu elementy wymagają suszenia, które tak naprawdę polega na odparowaniu rozpuszczalników lub wody.
Druga metoda malowania to lakierowanie suche. Polega ono na nanoszeniu specjalnej farby proszkowej, której naelektryzowane cząsteczki są nakładane na wcześniej uziemiony przedmiot. Dzięki temu cząstki te osiadając na powierzchni malowanego przedmiotu, tworzą bardzo szczelną warstwę ochronną, antykorozyjną lub izolacyjną. Po aplikacji farby elementy transportowane są do pieca, gdzie w wysokiej temperaturze jej cząsteczki ulegają utwardzeniu, tworząc jednolitą powierzchnię.
Co jest ważne w lakierowaniu suchym?
Lakierowanie to, jak zaznaczyliśmy, proces nakładania na daną powierzchnię różnego rodzaju farb czy lakierów. Innymi słowy, polega na stosowaniu środków, które podczas aplikacji powodują powstawanie groźnych zanieczyszczeń. Dlatego, aby lakiernia – szczególnie ta sucha – była bezpieczna i dobrze spełniała swoją funkcję, musi składać się z odpowiedniego systemu filtracyjnego. Do tego służą specjalne, bardzo wydajne ściany malarskie. To elementy, które można dopasować do właściwie każdego typu lakierni oraz montować w całych kabinach lakierniczych. Taka filtracja z jednej strony dba o bezpieczeństwo ludzi pracujących w lakierni, a z drugiej zabezpiecza same malowane elementy przed osiadaniem na nich kurzu albo innego rodzaju zabrudzeń. Warto więc stosować takie instalacje i nie myśleć o tym, czy nasza lakiernia działa w odpowiedni sposób!
Comments are closed.