Tartaki od wieków pełnią kluczową funkcję w przemyśle, dostarczając do różnych gałęzi gospodarki uniwersalny surowiec. Zastosowanie drewna jest bardzo szerokie, a popularność tego materiału sprawia, że przy jego obróbce wykorzystywane są coraz to nowsze technologie, które wpływają na jakość wyrobów oraz zwiększają wydajność produkcji. Nowoczesne tartaki bazują na systemach optymalizujących linie produkcyjne, które gwarantują dużą efektywność pracy przy jednocześnie niskich stratach materiałowych. Modernizacja produkcji przemysłu drzewnego ma również na celu przyspieszenie realizacji zleceń oraz usprawnienie codziennej pracy. Warto sprawdzić, w jaki sposób można wpłynąć na poprawę wydajności i efektywności pracy swojego tartaku.
Jakie nowoczesne rozwiązania poprawiają wydajność pracy tartaku?
Za wydajnością pracy w tartaku przemawiają inwestycje w nowoczesne sprzęty i systemy, które usprawniają realizację zleceń. Modernizacja, a nierzadko też robotyzacja stanowisk pracy nie tylko przyspiesza produkcję, ale także jest gwarancją wytwarzania wyrobów o wysokiej jakości wpisujących się we współczesne standardy. Wśród sprzętów, które wpływają na zwiększenie efektywności pracy w tartakach, wymienić można m.in. urządzenia do obróbki drewna takie jak pilarki wielotarczowe, pilarki do cięcia poprzecznego, pilarki panelowe, strugarki czterostronne, optymalizerki (stosuje się je w celu usuwania wad z elementów drewnianych), a także owijarki (ułatwiające szczelne i szybkie owijanie wyrobów folią) i ostrzarki (usprawniające ostrzenie pił tarczowych, taśmowych i trakowych).
Urządzeniami, które usprawniają pracę w tartakach, są także nowoczesne wilgotnościomierze. Dzięki prostej obsłudze umożliwiają one szybkie uzyskanie dokładnych pomiarów wilgotności materiałów stałych. Co więcej, na wzrost efektywności pracy w tartakach wpływa również zastosowanie technik laserowych. W tym celu niezbędne okazuje się wykorzystanie laserów liniowych oraz projektorów laserowych. Lasery liniowe odpowiadają za precyzję przecinania materiałów, co wpływa na ograniczenie ilości odpadów materiałowych oraz zwiększa jakość uzyskiwanych wyrobów. Projektory laserowe z kolei zastępują tradycyjne szablony i umożliwiają stworzenie wizualizacji świetlnych, dzięki którym można porównać pożądany wygląd elementów z rzeczywistym, tym samym kontrolując jakość wyrobów już na wczesnym etapie produkcji.
Wydajność produkcji w tartakach uzależniona jest również od zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz odpowiedniego komfortu ich pracy w trudnych warunkach. W takich miejscach, w których występuje duże zapylenie oraz istnieje ryzyko kontaktu ze środkami chemicznymi uwalniającymi szkodliwe substancje lotne, niezwykle ważne jest zastosowanie nowoczesnych systemów oczyszczania powietrza. Dzięki takim systemom odpylającym można skutecznie oczyścić powietrze, zapewniając pracownikom odpowiedni komfort w trakcie wykonywania obowiązków i nie narażając ich na problemy zdrowotne. Zastosowanie systemów odpylających bądź też pojedynczych urządzeń odpylających wyposażonych w specjalne filtry z pewnością przełoży się na wyższą wydajność i efektywność pracy osób zatrudnionych w tartaku.
Comments are closed.