Kontrola jakości ma na celu sprawdzenie zgodności wyprodukowanych wyrobów z normami i parametrami przemawiającymi za ich estetyką i użytecznością zgodną z planowanym zastosowaniem. Jej regularne przeprowadzanie pozwala na optymalizację linii produkcyjnych oferujących klientom produkty spełniające najwyższe standardy jakościowe. Kontrola jakości odgrywa istotną rolę praktycznie we wszystkich zakładach produkcyjnych. Nie mniejsze znaczenie ma w przemyśle drzewnym. Wśród sposobów wspomagających kontrolę jakości oraz poprawiających wydajność produkcji w tartakach i warsztatach stolarskich wymienia się zastosowanie nowoczesnych urządzeń laserowych. Sprawdźmy, które z nich sprawdzają się w przemyśle drzewnym oraz co można dzięki nim zyskać.
Technika laserowa w kontroli jakości przemysłu drzewnego
Wykorzystanie techniki laserowej w przemyśle drzewnym istotnie wpływa na modernizację linii produkcyjnych. Dzięki specjalistycznym urządzeniom właściciele zakładów mają szansę na ograniczenie strat materiałowych przy jednoczesnej gwarancji większej precyzji wykonywanych prac. Wśród dostępnych w naszej ofercie urządzeń znaleźć można m.in. lasery liniowe. Lasery liniowe mają istotne znaczenie przy precyzyjnym cięciu materiałów. Dzięki nim można dokładnie wyznaczyć linię cięcia, co znacząco wpłynie na jakość otrzymanego wyrobu oraz zmniejszy ilość odpadów. Zastosowanie laserów liniowych przyspiesza także realizację zleceń oraz umożliwia tworzenie wyrobów o pożądanych rozmiarach i kształtach, które z większym prawdopodobieństwem pozytywnie przejdą ostateczną kontrolę jakości.
Poza laserami liniowymi kluczową rolę przy produkcji wyrobów drewnianych odgrywają także projektory laserowe, które stosowane na różnych etapach produkcji, zastępują tradycyjne szablony. Projektory odpowiadają za stworzenie wizualizacji świetlnej, dzięki której można w precyzyjny sposób umieścić dany materiał w laserowym wzorniku, tworząc wyrób o odpowiednich parametrach bez konieczności zastosowania szablonu w tradycyjnej formie. Taki system pozwala na porównanie docelowego wyglądu wyrobu z rzeczywistym. Istotną zaletą stosowania projektorów laserowych jest zatem nie tylko zwiększenie wydajności produkcji oraz oszczędność materiału, ale także bezpośrednia optyczna kontrola jakości, będąca gwarancją stworzenia precyzyjnego elementu wpisującego się w wyznaczone standardy.
Comments are closed.