W wielu branżach przemysłowych zapylenie w miejscu pracy stanowi jeden z podstawowych problemów wpływających na komfort pracy zatrudnianych w zakładach pracowników. Doskonałym przykładem mogą być stolarnie. Jedynym skutecznym sposobem walki z wysokim poziomem pyłów jest stosowanie specjalistycznych systemów odpylania. Jak oczyszczać powietrze w stolarniach?
Zalety montażu systemu odpylania w stolarniach
W przypadku budowy skutecznych systemów odpylania niezwykle istotne jest dokładne określenie potrzeb produktowych klienta. Brak starannie działającej instalacji pochłaniającej pył powoduje nie tylko trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków, ale stanowi również olbrzymie zagrożenie dla zdrowia i życia znajdujących się weń osób, ale również wpływa na obniżenie żywotności maszyn. Zgodnie z obowiązującym prawem, a mianowicie Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w pomieszczeniu pracy (DzU z 1997 r. nr 129, poz. 844) w stolarniach, jak również innych fabrykach generujących duże ilości wiórów i pyłu stosowanie wspomagania oczyszczania powietrza ponad zwykłe wentylowanie pomieszczeń jest konieczne. Dzięki odpowiednio dobranym filtrom i rozplanowaniu wspomnianych kanałów wentylacyjnych można znacząco wpływać na warunki panujące w pomieszczeniach w obszarze oczyszczania powietrza z pyłu.
Czym wyróżniają się sprawne systemy odpylania w stolarniach?
W ramach systemów odpylania można stosować zarówno pojedyncze urzadzenia jak i cyklony, czy też odciągi miejscowe z filtrami, które zapewniają spełnianie najbardziej surowych wymogów przy stanowiskach generujących największe ilości pyłu. Są to nowoczesne dwustopniowe systemy filtracji, które w pierwszej kolejności oczyszczają powietrze w części cyklonowej, a następnie dzięki przechodzeniu powietrza przez drobne frakcje pyłowe następuje właściwe oczyszczenie powietrza. Urządzenia te pozwalają pozbyć się zanieczyszczeń o średnicy powyżej 5 μm.
Comments are closed.