W dużej mierze o właściwościach drewna decyduje jego wilgotność. Wilgotne drewno jest bardzo podatne na rozwój grzybów, co zdecydowanie negatywnie wpływa na jego jakość.
Dlaczego właściwa wilgotność drewna jest ważna?
Drewno zbyt wilgotne kurczy się podczas suszenia, a podczas nasiąkania wodą pęcznieje. Jeśli użyjemy takiego drewna do ułożenia podłogi, nawierzchnia może szybko się uszkodzić. Zbyt suche drewno też nie nadaje się do użytku, gdyż może spowodować pękanie. Idealna wilgotność drewna zależy od rodzaju drewna oraz jego przeznaczenia. Dla elementów montowanych wewnątrz pomieszczeń, które nie będą miały kontaktów z powietrzem zewnętrznym, wilgotność drewna powinna wynosić od 6 do 10 procent. Natomiast dla tych, które będą miały stały kontakt z powietrzem zewnętrznym, wilgotność powinna wynosić od 10 do 15 procent. Drewno do spalania według przyjętych norm i wytycznych nie powinno przekraczać 20 procent swojej wilgotności.
Jak można sprawdzić wilgotność drewna?
Bardzo ważne, aby drewno stosowane do kominka miało odpowiednią wilgotność. Najlepszym sposobem jest użycie wilgotnościomierza. Takie urządzenie mierzy opór elektryczny między elektrodami, możemy go zakupić firmie Penny Gondek. Drewno mokre lepiej przewodzi prąd niż suche. Warto zaopatrywać się w drewno w składach opału, które posiadają taki przyrząd. Tylko odpowiedniej jakości materiał utrzymuje urządzenie w czystości, pozwalając przy tym osiągnąć największą sprawność energetyczną. Aby mieć pewność, że drewno nie jest wilgotne, należy zmierzyć jego próbkę. Najprostszym sposobem jest porównanie ciężaru drewna świeżego od tego samego gatunku kawałka drewna sezonowanego. Warto pamiętać, że drewno wilgotne ma intensywne kolory, natomiast sezonowane nie ma połysku, a jego kolor jest bardziej stonowany. Można obserwować drewno podczas spalania. Jeśli do tego widoczne są w kominku i na samym drewnie krople wody, to oznacza, że drewno jest zbyt wilgotne.
Comments are closed.