Prezentacja maszyn Störi Mantel na targach LIGNA 2017
Czesko-szwajcarska firma Störi Mantel, działająca w zakresie rozwoju, produkcji i sprzedaży maszyn do obróbki drewna podczas tegorocznych targów LIGNA zaprezentował trzy, bardzo ciekawe maszyny, tj. piłę tarczową wzdłużną FLS ECO, piłę optymalizującą KP 500 oraz zbijarkę elektryczną do palet SMPA 500.1 ED (Elektric Drive). W Polsce firmę Störi Mantel reprezentuje firma Penny Gondek Sp. z o.o.
Störi Mantel na targach LIGNA 2017
– W stosunku do poprzedniej edycji targów LIGNA, jaka miała miejsce w 2015 roku, zauważyłem dużą zmianę, która dotyczyła głównie sposobu rozmieszczenia wystawców tj. zgodnie z poszczególnymi etapami obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych. Na tegorocznych targach w Hanowerze zaprezentowaliśmy maszyny do pracy w drewnie litym. Wszystkie nasze produkty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, co zaowocowało pozyskaniem wielu nowych klientów. Było ich znacznie więcj niż w poprzednich latach. Poza tym na targach odwiedzili nas także nasi partnerzy m.in.: z Austrii, Niemiec, Wegier, Rosji i oczywiście z Polski – mówi Jiří Babinec, sales manager w firmie Störi Mantel i dodaje:
– Nasza firma każdego roku ma jakiś nowy pomysł, z którym przychodzi do klientów i prezentuje go na różnych wydarzeniach branżowych. W tym roku postawiliśmy przywieźć ze sobą trzy maszyny, tj. piłę tarczową wzdłużną FLS ECO, piłę optymalizującą KP 500 oraz zbijarkę elektryczną SMPA 500.1 ED.
Kolejne targi, na których zaprezentujemy nasze produkty, to DREMA w Poznaniu. Tam, za pośrednictwiem naszego partnera – firmy Penny Gondek, można będzie uzyskać wszelkie informacjie na temat naszej oferty produktowej. Już teraz gorąco zapraszam.
Piła tarczowa wzdłużna FLS ECO
– Prezentowana na targach LIGNA piła tarczowa FLS w formie ECO stanowi tańszą wersję maszyny FLS, dedykowaną małym zakładom stolarskim. Jej odpowiedniki – o dużo większej wydajności – okazały się za drogie dla drobnych klientów, dlatego też strzyliśmy wersję tańszą maszyny- mówi Jiří Babinec.
– Dzięki firmie Penny Gondek tych pił FLS sprzedaliśmy szczególnie dużo w Polsce. Ze względu na wysoką jakość cięcia oraz łatwość obsługi, cieszą się one bardzo dużą popularnością. Użytkownicy pracujący na piłach FLS, zauważają wyraźne zwiększenie wydajności i wzrost wartości drewna – dodaje.
Wysoce uniwersalna piła FLS znajduje zastosowanie w małych oraz średnich przedsiębiorstwach. Na pile można ciąć grube deski, pryzmy, oraz materiał wielkogabarytowy. Wstępny materiał można obcinać, skrawać, formatować oraz przycinać na lamele (istnieje również możliwość cięcia skośnego).
Zaletą maszyny jest wysoka szybkość i dokładność cięcia oraz wysoki stopień odmierzania wyjściowych i wejściowych rozmiarów przerobionego materiału.
Piła FLS ma szczególne zastosowanie w zakładach meblarskich, przy wyrobie półfabrykatów do okien, drzwi i schodów. Z powodzeniem pracuje także przy obróbce drewna wielkogabarytowego, w ciesielstwie oraz w budownictwie. Urządzenie można również stosować do cięcia innych materiałów niż drewno, takich jak panele, desek z masy plastikowej, płyt aluminiowych, itd.
Piła optymalizująca KP 500
– Kolejna maszyna Störi Mantel którą zaprezentowaliśmy na targach LIGNA to piła optymalizująca KP 500 do cięcia poprzecznego. Szczególnie sprawdza się ona w tych zakładach, które przetwarzają duże ilości drewna, a jednocześnie stawiają na wysoką jakość obrabianego materiału – stwierdza Jiří Babinec.
Piła KP 500 przeznaczona jest do wycinania wadliwych fragmentów w materiale oraz do optymalizacji ustalonych długości cięcia przy produkcji elementów okien i drzwi, a także mebli drewnianych czy schodów.
Solidny i mocny korpus pilarki zapewnia dokładne i szybkie cięcie poprzeczne drewna. Mechanizm posuwu materiału obrabia materiał z dużą prędkością i dokładnością wynoszącą +/– 0,3 mm. Operator przeprowadza kontrolę wizualną danej sztuki materiału i oznacza kredą wszystkie wadliwe fragmenty materiału. Materiał obrabiany jest ustawiany na stole podawczym / przesuwno-pchającym maszyny, gdzie jest automatycznie „skanowany”i kierowany dalej, w celu cięcia. Przecięte części na wyjściu pilarki odpowiadają zadanym kryterium, za pomocą znaczników i ustalonych długości cięcia.
Zabezpieczenia znajdujące sie w maszynie, gwarantują bezpieczeństwo pracy na pile.
Zbijarka elektryczna SMPA 500.1 ED (Elektric Drive)
– SMPA 500.1 Elektric Drive to maszyna służąca do produkcji europalet. Odznacza się solidną konstrukcją, wykorzystujacą uklad elektryczno-mechaniczny do wbijania gwoździ palet o różnych typach i rozmiarach – mówi Jiří Babinec i dodaje:
– Nowością w tej maszynie jest to, że standardowa długość najdłuższej palety to 1500 mm, natomiast tutaj długość ta może wynosić 2000-3000 mm.
Oferowana przez Störi Mantel zbijarka jest nową, bardzo nowoczesną i energooszczędną konstrukcją, oferowaną jako ciężkie urządzenie do przemysłowego wykorzystania. Zastosowany napęd mostu wbijającego gwoździe, poprzez wykorzystanie śrub kulistych i serwonapędu jest kolejnym krokiem w rozwoju zbijarek po maszynach pneumatycznych i hydraulicznych.
Rozwiązanie znane i stosowane w prasach głównie do tłoczenia blach pozwoliło konstruktorom uniknąć błędów prototypu. Bardzo istotną korzyścią w stosunku do zbijarek hydraulicznych jest oszczędność zużycia energii elektrycznej. Zbijarka energooszczędna Elektric Driver posiadająca dwa serwomotory na napędzie mostu wbijającego o mocy 2×4,4 kW wykorzystuje je przez czas wbijania rzędu gwoździ tj. 1,7 s. Zużycie prądu około 2 kWh co w porównaniu z układami hydraulicznymi jest 4 krotnie niższe.
O firmie
Störi Mantel od 1995 roku jest czesko-szwajcarskim producentem w zakresie rozwoju, produkcji i sprzedaży maszyn do obróbki drewna. Na polski rynek firma trafiła w 2003 roku dzięki przedsiębiorstwu Penny Gondek z Oleśnicy.
Störi Mantel posiada zakład produkcyjny o powierzchni 3 000 m2 w Rożnov pod Radhostem (Czechy). W swojej pracy kieruje się doświadczeniem oraz tradycją szwajcarskiej firmy Stori&Co, założonej przez Fritza Stori w 1947 roku.
Firma jest obecnie największym liderem krajowego producenta i eksportera w dziedzinie pił pojedynczych. W swojej ofercie posiada m.in.: optymalizerki tzw. pchane, pilarki do cięcia poprzecznego (ręczne i automatyczne), pilarki panelowe, zbijarki elektryczne, linie do obróbki palet oraz sztaplarki automatyczne.
Störi Mantel w swoich maszynach stosuje systemy automatyzacji w oparciu o technikę sterowników PLC wysokiej klasy firmy Beckhoff oraz Schneider.
Doradztwo techniczne:
Mariusz Chrzan +48 509 282 571 chrzan@penny-gondek.pl
Gondek Jan +48 502 308 556 gondek@penny-gondek.pl
Fot.1. Piła tarczowa wzdłużna FLS ECO |
Fot.2. Piła optymalizująca KP 500 |
Fot.3. Zbijarka elektryczna SMPA 500.1 ED (Elektric Drive)
|
Comments are closed.