Drewno jest surowcem, który wykorzystuje się na bardzo dużą skalę przy produkcji wielu wyrobów codziennego użytku, a także stosuje się w budownictwie oraz w celach energetycznych. Obszarem, gdzie jest ono szczególnie ważne, okazuje się meblarstwo oraz wytwarzanie materiałów do wykończania wnętrz, jak również stolarki otworowej. Zanim będzie je jednak można poddać obróbce stolarskiej, musi on zostać odpowiednio przygotowany za sprawą obrabiarek do drewna, używanych zarówno w tartakach, jak i zakładach stolarskich. Przekonajmy się, do czego potrzebne są takie urządzenia i co jest ważne przy ich zakupie.
Dlaczego obrabiarki do drewna są niezbędne?
Drewno pozyskiwane podczas wyrębu ma postać pni, z których usunięto gałęzie. Zanim będzie można wykorzystać je jako surowiec stolarski, musi więc ono zostać odpowiednio przygotowane. Pierwsze prace są wykonywane w tartakach, gdzie pnie dzieli się na poszczególne kłody, tak by zoptymalizować ilość uzyskanego surowca oraz przeciera, aby powstała z niego tarcica. Jest ona następnie przerabiana dalej, aż do momentu, gdy uzyska postać potrzebną w danych zastosowaniach, a więc stanie się m.in. belkami, deskami czy listwami o określonych wymiarach. Zwykle wymagają one jednak dalszej obróbki kształtowej, do momentu nadania im pożądanej geometrii oraz poziomu wykończenia powierzchni.
Podstawowe parametry obrabiarek do drewna
Obrabiarki do drewna to określenie bardzo pojemne, a grupa urządzeń, jakie zaliczają się do tej grupy, jest niezwykle liczna, obejmując np. traki, wielopiły, piły do cięcia wzdłużnego, strugarki. W zależności od typu znaczenie będą miały inne parametry dotyczące zarówno rodzaju, jak i rozmiarów materiału, jaki można w nich przygotowywać, i zakresu realizowanych operacji oraz ich tempa czy precyzji.
Comments are closed.