Kompleksowy system odsysania pyłu i wiórów z maszyn, poprzez transport pneumatyczny, filtrację, magazynowanie, aż po spalanie odpadu w ekologicznej kotłowni, oferuje przedstawiciel ELBH.
Kilkadziesiąt krajowych przedsiębiorstw branży drzewnej zdecydowało się w okresie kilku lat na montaż instalacji odpylania, wentylacji lakierni oraz kotłowni do spalania drzewnych materiałów poprodukcyjnych czesko-austriackiej firmy ELBH. – Na polskim rynku ELBH jest obecna ponad 8 lat i w tym czasie, reprezentowana przez wyłącznego przedstawiciela– firmę Penny Gondek z Oleśnicy, sprzedała różnorodne rozwiązania do likwidacji drzewnych odpadów produkcyjnych – począwszy od odsysania pyłu i wiórów z maszyn, poprzez transport pneumatyczny, filtrację, zmagazynowanie, aż po spalanie odpadu w ekologicznej kotłowni – mówi Piotr Balicki z działu ELBH w firmie Penny Gondek. Systemy odciągu – Oferowane przez ELBH przewody odsysające trociny, pyły i wióry łączą maszyny z wentylatorem typu VSM lub VSR – mówi Piotr Balicki. – Mają one przekrój okrągły, wykonane są z ocynkowanej blachy i łączone obejmami wykonanymi z takiego samego materiału. Przyłączenie maszyny do końcówki przewodu odsysającego odbywa się za pośrednictwem węża elastycznego. Na granicy blaszanego przewodu odsysającego i elastycznego węża znajduje się zasuwa odcinająca.
Dwa rodzaje filtrów
W rozwiązaniach tej firmy odpad drzewny odsysany jest pneumatycznie do filtra ślimakowego FZŚ-ELBH lub impulsowego typu PULS-JET. Separator z rękawami filtrującymi umieszczony jest wraz z wentylatorami na zewnątrz hali produkcyjnej. Wewnątrz filtra osadzono tekstylne rękawy filtrujące, dzięki którym następuje separacja odpadu drzewnego od powietrza transportującego. Ponieważ odpad przywiera do powierzchni rękawa, występuje konieczność jego okresowej regeneracji, której dokonuje się przy użyciu silnika wibracyjnego, umieszczonego na ramie górnej filtra – FZŚ-ELBH lub poprzez okresowe wdmuchiwanie sprężonego powietrza z PULS-JET. Czyste, przefiltrowane powietrze powraca przewodem powrotnym do pomieszczeń produkcyjnych. Kanał powrotny wyposażony jest w komorę mieszania, która umożliwia regulację ilości powietrza wracającego, a przez to sterowanie temperaturą we wnętrzu hali produkcyjnej.
Pneumatyczny transport
W procesie separacji i regeneracji rękawów filtrujących, materiał drzewny spada do spodniej części filtra, skąd zostaje odtransportowany podajnikiem ślimakowym do wylotu, a następnie poprzez dozownik celkowy trafia do przewodów transportujących. – Są one wyposażone w wentylator transportowy, który zapewnia przemieszczanie odpadów do silosu – wyjaśnia Piotr Balicki. – Przewód transportowy ma część tłoczną zakończoną w silosie, natomiast jego część ssąca zasysa powietrze z silosu z powrotem do wentylatora. Mamy w tym wypadku do czynienia z silosem bezciśnieniowym i zamkniętym systemem transportu.
Wyposażenie kotłowni
Odzyskany materiał drzewny najczęściej trafia do bezobsługowego kotła do spalania materiałów drzewnych suchych i wilgotnych, o maksymalnej wilgotności około 40 proc. Sterowany jest mikroprocesorem i pracuje automatycznie. Wymaga jedynie wystarczającej ilości paliwa w silosie lub zasobniku kotła. W systemie automatyki znajdują się zabezpieczenia i czujniki przeciwpożarowe elektryczne, mechaniczne i termostatyczne, choćby przeciw wybuchowi w kotle czy zapobiegające cofnięciu się płomienia do silosu lub zasobnika. Kocioł ulega wyłączeniu w przypadku spadku ciśnienia w obiegu grzewczym, uszkodzenia lub pracy z parametrami mocy niezgodnymi z zadanymi.
artykuł ELBH- Od maszyny do kotła
Doradztwo techniczne:
Piotr Balicki +48 509 725 104 balicki@penny-gondek.pl
Comments are closed.