Firma Penny Gondek od roku 2015 prezentuje swoje maszyny w Oleśnicy, gdzie posiada salon wystawienniczy o powierzchni 350 m2, pokazując całą gamę wielopił, pił poprzecznych, systemu odpylania oraz techniki pakowania, laserów i urządzeń towarzyszących.
Wielopiły jedno- i dwuwałowe z serii modeli PWR zapewniają wysoką dokładność cięcia, dużą wydajność i minimalne wymagania konserwacji. Maszyny zostały stworzone przez czeskiego producenta TOS SVITAVY, którego autoryzowanym przedstawicielem na Polskę jest firma Penny Gondek z Oleśnicy.
Charakterystyka maszyny
Wielopiła z serii PWR charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa obsługi (spełnia wymogi europejskich norm CE) oraz komfortową, automatyczną obsługą. Maszyna zapewnia szerokie zastosowanie rozcinanego materiału, jak również niezawodne podawanie materiału do cięcia, wykorzystując transportery podawcze z serii DWS.
Pilarki wielotarczowe, potocznie zwane wielopiłami, to maszyny do obróbki drewna przeznaczone do nacinania desek, listew z miękkiego i twardego drewna za pomocą kilku tarcz piłowych. Materiał musi być wcześniej minimalnie obrobiony na dwóch równoległych powierzchniach, z których jedna tworzy podstawę do umieszczenia na powierzchni roboczej urządzenia przesuwnego maszyny zwanej transporterem.
Wielopiły muszą pracować w otoczeniu warsztatowym, w którym temperatura nie przekracza +40° C i nie spada poniżej +5° C (w przypadku zastosowania urządzenia grzewczego do 20° C). Urządzenie nie może być wystawione na działanie czynników pogodowych typu: deszcz, wysoka wilgotność czy śnieg.
Maszyna oparta jest na masywnym stojanie, na stałe połączonym z podłożem i podstawą głównych silników. Na stojanie po okrągłych prowadnicach porusza się skrzynia dociskowa, której wysokość jest regulowana w zależności od grubości wkładanego materiału. Skrzynia jest podnoszona za pomocą dwóch śrub podnoszących i przekładni umieszczonej w stojanie. Dolna pozycja skrzyni jest kontrolowana przez czujnik indukcyjny. Tworzy on punkt referencyjny dla systemu sterowania. Cała podstawowa konstrukcja maszyny jest tworzona ze spawanych elementów skrzyniowych. W stojanie znajdują się dwa wrzecienniki o regulowanej wysokości z wałami piłowymi. Wrzecienniki, tak samo jak skrzynia, regulowane są za pomocą przekładni i śrub trapezowych. Pozycje referencyjne wrzecienników zapewniają czujniki indukcyjne. Dolny wrzeciennik jest dodatkowo regulowany poprzecznie, przez co można wyregulować pozycję dolnego sprzęgu piłowego w stosunku do górnego, a tym samym minimalizować ślad w rozcinanym półprodukcie. Regulację poprzeczną wykonuje się ręcznie z bocznej strony łoża. Wzajemna pozycja górnego i dolnego wrzeciennika jest ustawiana za pomocą jednostki sterującej maszyny. Program zapewnia najazd wrzecienników do siebie, tak aby tarcze pił nałożyły się ok. 5 mm przy nowych tarczach piłowych. Jeśli przy szlifowaniu zmniejszy się średnica znamionowa tarcz, nakładanie się tarcz będzie mniejsze.
W łożu umieszczone są dwa typy podawania materiału, tj. gąsienica + walce lub walce + walce, które zapewniają razem z walcami w skrzyni dociskowej przesuw materiału. Pasy poruszają się po wzmocnionych prowadnicach smarowanych za pomocą automatycznego urządzenia smarującego. Na czołowej stronie łoża znajduje się przykładnica, która służy do ułatwienia wkładania tarcicy, mającej przynajmniej z jednej strony obrobioną krawędź. Środkową część łoża tworzy przestrzeń piłowa dla dolnego wału piłowego. Dolna przestrzeń piłowa może być przykryta drewnianą dolną deską dociskową. Przestrzeń ta jest dostępna po otwarciu bocznych drzwi.
Na bocznej stronie znajduje się pręt sterujący ze śrubą dociskową do poprzecznego przesuwu dolnego wrzeciennika. Na końcu łoża jest umieszczona wlotowa bariera ograniczająca wylatywanie odłamków ciętego materiału z maszyny. Na tylnej stronie jest zamocowany sterowany częstotliwościowo silnik asynchroniczny przesuwu razem z przekładnią czołową. Nad łożem na pionowych prętach i dwu śrubach podnoszących porusza się skrzynia dociskowa. Wysokość podniesienia jest określana przez grubość ciętego materiału. Skrzynia na wejściu jest wyposażona w jeden rząd zapadek przeciwodrzutowych zapobiegających wstecznemu wyrzutowi obrabianego materiału. Docisk materiału do przesuwnego pasa transportowego zapewniają cztery napędzane ryflowane wałki i para ??? pysków dociskowych. Wałki i ???pyski są dociskane do materiału za pomocą siłowników pneumatycznych lub alternatywnie za pomocą sprężyn dociskowych. Do cięcia krótkiego i ciężkiego materiału ???pyski dociskowe można zastąpić sprężyną dociskową.
Nad pierwszym przesuwnym wałkiem zamontowany jest czujnik indukcyjny B12, który ogranicza wejście materiału. Przy aktywnym czujniku B12 wyłączony jest przesuw materiału do cięcia. Między pierwszym i drugim wałkiem przechodzi ramię niosące wiele zapadek przeciwodrzutowych wiórów. Ramię jest zakotwiczone w stojanie i podparte na łożu pionową podporą. Zapadki przeciwodrzutowe są przesłonięte rzędem płaskowników (odbijaczy) i wyposażone w sygnalizację wychylenia. Kontrolka umieszczona jest na panelu sterowania.
W bocznej stronie skrzyni znajduje się napęd wałków przesuwu i drzwi górnej przestrzeni piłowej. Na skrzyni zamocowana jest również główna osłona odchylana za pomocą trzech siłowników gazowych i blokowana za pomocą zamka elektrycznego przed otwarciem w czasie obracania się wrzecienników z narzędziami. Możliwość otwarcia osłony jest sygnalizowana przez kontrolkę na panelu sterowania. Na stronie czołowej znajduje się para mechanicznych wskaźników tarcz piłowych i przesuwny laser liniowy do określenia płaszczyzny cięcia na obrabianym elemencie. Do górnej ściany jest zamocowane górne koryto odpylające zakończone króćcem odpylającym o średnicy 300 mm. Na tylnej stronie stojanu przymocowany jest blok głównych silników elektrycznych. Blok ten jest transportowany oddzielnie i montuje się go dopiero przy instalacji maszyny do podstawy.
W celu zapewnienia dobrego chłodzenia konieczne jest pozostawienie za blokiem silnika przerwy minimalnie 500mm od stałych przeszkód (ściana, inna maszyna, pryzma drewna itp.). Elementy sterujące są skupione na panelu sterującym zawieszonym na obrotowym ramieniu zakotwionym w rozdzielnicy (alternatywnie maszyna może być wyposażona w pulpit sterowniczy „szafkowy“ na kółeczkach). Pulpit połączony jest z rozdzielnicą za pomocą ochronnego węża o silnych ściankach, w którym poprowadzone są potrzebne przewody. Regulatory ciśnienia do wałków dociskowych i pysków dociskowych umieszczone są na obudowie na wejściowej stronie maszyny. Pod regulatorami ciśnienia jest jednostka do uzdatniania powietrza. Agregat smarujący do smarowania pasów przesuwnych znajduje się na czołowej stronie maszyny.
Urządzenie centrujące DWS 3
Urządzenie centrujące przystosowane jest do pryzm o długości materiału 1200 – 6000mm oraz wysokości 200mm, jakie stosowane są w pilarkach wielotarczowych PWR 412. Maksymalna grubość pryzmy może być zwiększona do 250mm w przypadku pilarek PWR 422. Przenośnik jest wyposażony w napędzane walce z odstępami co 500 mm i jest napędzany przez silnik sterowany przemiennikiem częstotliwości (falownik). Przenośnik posiada ochronne bariery po obwodzie urządzenia. Prawa lub lewa bariera może być zastąpiona przez liniał z rolkami do umieszczania pryzmy obrzynanej jednostronnie. Na przedniej stronie znajduje się górny walec dociskowy pneumatyczny, który dociska z góry pryzmę transportowaną pod dociskiem na dwóch walcach napędzanych ryflowanych. Ułatwia to dokładność wprowadzenia materiału do wielopiły. Pryzma może być dostarczana do maszyny w osi wielopiły lub sterowana poprzez tzw. docentrowanie w prawo lub lewo.
Praca koncentruje się na panelu sterowania. Panel podłączony jest poprzez elastyczny przewód odpowiedniej długości i dlatego pulpit sterowniczy może być umieszczony w odpowiednim miejscu, w zależności od możliwości technologicznych. Urządzenie centrujące producenta TOS SVITAVY wraz z jego pilarką wielotarczową są synchronizowane z prędkości posuwu. Prędkość posuwu jest regulowana poprzez falownik.
Profesjonalny serwis Penny Gondek
W maszynach zastosowane są systemy automatyzacji w oparciu o technikę sterowników PLC wysokiej klasy firmy Schneider. W firmie Penny Gondek pracuje na pełnym etacie czterech serwisantów (2 grupy), w tym automatyk oraz elektryk, gdzie serwis firmy Penny Gondek, zaopatrzony w komplet części zamiennych, jest gotowy do podjęcia interwencji serwisowej w ciągu 24 godzin na terenie Polski. Również od 2015 roku przedsiębiorstwo prezentuje swoje maszyny w Oleśnicy, gdzie posiada salon wystawienniczy o powierzchni 350 m2, pokazując całą gamę wielopił, pił poprzecznych, systemu odpylania oraz techniki pakowania, laserów i urządzeń towarzyszących.
O firmie TOS SVITAVY
TOS SVITAVY jest producentem w zakresie rozwoju, produkcji i sprzedaży maszyn do obróbki drewna na czeskim rynku od 1945 roku, na polskim rynku pojawiła się w 1991 roku. Zakład produkcyjny zajmuje powierzchnię 30 000 m2, a firma zatrudnia obecnie około 120 pracowników z własnym działem projektowania i rozwoju. Przedsiębiorstwo jest największym liderem krajowego producenta i eksportera w dziedzinie pił pojedynczych i w swojej ofercie posiada pilarki wielotarczowe tzw. wielopiły, pilarki do cięcia poprzecznego, małe linie mechanizacji traków itp. Firma dostarcza również urządzenia typu: podajniki poprzeczne i urządzenia centrujące pryzm, mostki rozdzielcze za wielopiłą, transportery z legarem dozującym za mostkiem rozdzielczym i inne.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
video
Doradztwo techniczne:
Mariusz Chrzan +48 509 282 571 chrzan@penny-gondek.pl
Jan Gondek +48 502 308 556 gondek@penny-gondek.pl
Comments are closed.