Technologie laserowe są wykorzystywane w wielu obszarach przemysłu, gdzie mogą służyć m.in. do efektywnego, precyzyjnego i szybkiego cięcia rozmaitych materiałów, a także ich spajania w wyniku zgrzewania bądź spawania. Wiązki promieniowania emitowane przez laser sprawdzają się przy dokładnych pomiarach różnych wielkości fizycznych, w tym rozmiarów rozmaitych elementów. Nierzadko są używane do znakowania. W przemyśle drzewnym – tartakach oraz zakładach stolarskich i meblarskich – coraz częściej używane są także różne rozwiązania z zakresu optoelektroniki. Szczególnie przydatne okazują się lasery liniowe, niezastąpione przy pozyskiwaniu i zaawansowanej obróbce drewna. Przekonajmy się, w jakim charakterze są one używane.
Gdzie stosuje się lasery liniowe?
Lasery liniowe to urządzenia emitujące wiązkę świetlną o wysokim natężeniu, która pozostaje doskonale widoczna przy normalnym poziomie promieniowania słonecznego, a także przy oświetleniu sztucznym. Urządzenia te są powszechnie wykorzystywane w projektorach laserowych, które służą do wyświetlania obrazu będącego odwzorowaniem wybranej grafiki wektorowej. Może ona zostać przygotowana np. w aplikacji AutoCAD i być odbiciem kształtów konkretnego elementu w wybranym rzucie. Sprzęt tego typu używa z reguły promieniowania o długości fali dającej światło zielone, którego istotną cechą jest to, że dobrze odróżnia się od większości materiałów, w tym drewna. Projektory dają możliwość precyzyjnej kalibracji, są więc w stanie wyświetlać na danej powierzchni obraz, który będzie odpowiadał zadanym w modelu cyfrowym wymiarom, pokazując dokładne odległości.
Do czego wykorzystuje się lasery liniowe?
Lasery liniowe montowane w projektorach laserowych pozwalają na wyświetlanie konturów elementów w rzeczywistych rozmiarach. Są więc nieocenione przy pracach polegających na obróbce drewna, a zatem podziale dostępnego materiału na poszczególne komponenty. Sprawdzą się przy obróbce pni, tarcicy, a także belek, desek lub sklejki. Przydadzą się też cieślom.
Comments are closed.