Sprzęt oferowany przez firmy zajmujące się mechanizacją tartaków to również znaczna ilość akcesoriów pomocniczych. Wśród nich znajdują się m.in. wilgotnościomierze do drewna. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Czym jest wilgotność drewna i dlaczego jest istotna?
Drzewa składają się w znacznej mierze z wody, świeżo pozyskane drewno też zawiera jego dużą ilość. Występuje ona zarówno jako wolna, a więc transportowana w systemie naczyniowym, jak i związana, czyli obecna na poziomie komórkowym. Wody znajdująca się w twardzieli i bieli drewna sprawia, że jest ono słabo podatne na obróbkę mechaniczną, a przy tym łatwo może paść ofiarą niszczących drewno pasożytów i mikroorganizmów. Sposobem na pozbycie się nadmiaru wody jest sezonowanie lub suszenie wspomagane.
Drewno, będąc materiałem higroskopijnym, ma też zdolność do wchłaniania dużych ilości wody. Jej obecność sprawia, że zmienia ona rozmiary, a także jest podatne na paczenie, a zatem zmianę kształtu spowodowaną skręcaniem się włókien i pękanie, następujące podczas gwałtownego wysychania. Sposobem na sprawdzenie, czy drewno zostało już dobrze wysezonowane i można je poddać kolejnym operacjom lub bezpośrednio wykorzystać, jest użycie wilgotnościomierza.
Jakie są rodzaje wilgotnościomierzy?
Wilgotność drewna można określić przy wykorzystaniu specjalnych mierników. Występują one w dwóch odmianach różniących się techniką pomiaru. W urządzeniach oporowych stosowane są sondy zagłębiane w materiale i sprawdzające rezystancję drewna. W przyrządach pojemnościowych kontrola zawartości wilgoci odbywa się bezinwazyjnie na podstawie stałej dielektrycznej materiału, choć jej precyzja może okazać się niższa. W zastosowaniach profesjonalnych używa się głównie mierników oporowych. Wiele urządzeń oferuje obie możliwości pomiaru.
Comments are closed.